Wartość aktywów zamrożonych w toku restrukturyzacji sądowej może przekraczać 10 mld zł.
- Sądom upadłościowym obce jest pojęcie wartości pieniądza w czasie – wskazuje Alek Wlezień, dyrektor inwestycyjny w CVI.
- Dotychczas rocznie w tryby wymiaru sprawiedliwości trafiało od 3 do 6 mld aktywów, które w toku trwających postępowań nie mają szans na efektywne biznesowo wykorzystanie.
- Inwestycje w dług korporacyjny w modelu private debt są korzystne dla inwestorów.
Alek Wlezień, dyrektor inwestycyjny w CVI uważa, że rosnące stopy procentowe i wyhamowanie popytu wywołane inflacją to szczególnie niesprzyjające okoliczności dla przedsiębiorstw z wysokim udziałem finansowania dłużnego. Jeżeli dodamy do tego nieefektywny rynek kapitałowy i ograniczony dostęp do kapitału, to mamy gotowy scenariusz na istotny wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw.
– Choć wydaje się, że legislacyjnie jesteśmy do tego przygotowani, a prawo przewiduje kilka opcji restrukturyzacji zadłużenia, to obecna praktyka wielu wydziałów upadłościowych i restrukturyzacyjnych polskich sądów każe się przygotować na scenariusz, w którym aktywa niewypłacalnych przedsiębiorstw liczone w miliardach złotych utoną na kilka dobrych lat w postępowaniach sądowych – mówi w rozmowie z WNP.PL Alek Wlezień
źródło: https://www-wnp-pl.cdn.ampproject.org/c/s/www.wnp.pl/finanse/wartosc-aktywow-zamrozonych-w-toku-restrukturyzacji-sadowej-moze-przekroczyc-10-mld-zl,652845.amphttps://www-wnp-pl.cdn.ampproject.org/c/s/www.wnp.pl/finanse/wartosc-aktywow-zamrozonych-w-toku-restrukturyzacji-sadowej-moze-przekroczyc-10-mld-zl,652845.amp