Polskie marki globalne: rozwój i wyzwania

Od dawna panuje przekonanie, że Polska nie ma rozpoznawalnych za granicą marek. Jednak Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych (RPPG), zrzeszająca 19 dużych polskich firm, udowadnia, że polskie marki mogą odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. Przykłady takich firm to Adamed, Synthos, Maspex, Wielton i Fakro.

Celem RPPG jest wspieranie ekspansji międzynarodowej polskich przedsiębiorstw, co ma wpływać na wzrost zamożności obywateli. W krajach z licznymi globalnymi firmami średnie wynagrodzenia są wyższe, co pokazują dane z Finlandii czy Danii.

Polskie firmy globalne, takie jak Wielton czy Maspex, zdobywają nowe rynki poprzez przejęcia zagranicznych konkurentów. Wielton, jeden z trzech największych producentów naczep w Europie, przejął wiele firm w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i innych krajach. Maspex, znany z takich marek jak Tymbark i Lubella, także przejął wiele zagranicznych firm.

Wyzwania związane z ekspansją zagraniczną są jednak znaczne. Polskie firmy muszą konkurować z dobrze ugruntowanymi zagranicznymi markami, co wymaga wysokiej jakości produktów i innowacyjności. Pomimo trudności, polskie przedsiębiorstwa dążą do budowania silnych marek globalnych, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłości gospodarki kraju.

Żródło: https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/11594905/oto-50-polskich-firm-globalnych-za-te-produkty-kocha-nas-reszta-swiata.html

Zapisz się i bądź na bieżąco

Translate »