Zmiany zaproponowane w Polskim Ładzie, uderzą najbardziej w osoby fizyczne będące przedsiębiorcami jeśli wejdą w życie. Bez znaczenia będzie czy ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą czy jest wspólnikiem spółki osobowej. Płacenie składki zdrowotnej od dochodu faktycznego i brak możliwości jej odliczenia od podatku dochodowego będzie oznaczało realnie 9% wyższe obciążenia publicznoprawne, niż dzisiaj. Przedsiębiorcy już teraz zastanawiają się z pewnością nad rozwiązaniami alternatywnymi.
Rozwiązaniem, które można rozważyć, jest spółka kapitałowa, na przykład spółka z o.o. Dochód osoby fizycznej będącej wspólnikiem takiej spółki jest opodatkowany dwupoziomowo – na poziomie spółki CIT-em oraz na poziomie osoby fizycznej PIT-em. Efektywne opodatkowanie u wspólnika może wynieść 26,3% przy założeniu, że CIT wynosi 9%, a PIT standardowo 19%. Wspólnicy spółek kapitałowych nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu udziału w takich spółkach, chyba że mamy do czynienia z jednoosobową spółką z o.o. Jeśli osoba fizyczna jest jednoosobowym wspólnikiem spółki z o.o., dla celów ZUS traktowana jest jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, czyli w szczególności płaci składki zdrowotne. Stąd ta opcja ma sens, jeśli przedsiębiorca będzie miał wspólnika.
Źródło: www.crido.pl/blog-taxes/polski-lad-a-przedsiebiorca-co-dalej/?utm_source=LinkedIn&utm_medium=post&utm_campaign=tax