Najbogatsi w Europie żyją w wynajętych mieszkaniach.

Im więcej zarabiamy, tym bardziej chcemy mieszkać we własnym lokum i robimy wszystko, żeby ten cel zrealizować. Tak wynika ze statystyk. Polska w ostatniej dekadzie była europejskim liderem wzrostu rynku mieszkań własnościowych. Wynajem ewidentnie traktowany jest u nas jako coś gorszego niż własność. Tymczasem w Europie jest dokładnie odwrotnie. W najbogatszych krajach wynajem to norma i nawet wyraźny jest trend odchodzenia od własności.

  • Coraz więcej Polaków żyje we własnym mieszkaniu w miarę, jak stać nas na więcej. Okazuje się, że najbogatsi Europejczycy robią jednak zupełnie odwrotnie
  • Około połowa Szwajcarów, Niemców i Austriaków decyduje się na wynajem i co więcej, wyraźnym trendem w większości krajów jest odchodzenie od własności
  • O tym, że bogaci wybierają wynajem, zamiast własności decyduje m.in. dobre prawo. Ale też zmieniają się przyzwyczajenia. Ekspert nazwał bogate społeczeństwa „współczesnymi nomadami”

Jeszcze dziesięć lat temu we własnym mieszkaniu żyło 81,3 proc. Polaków, a w 2019 roku już 84,2 proc. Przy tym tak wysokiego przyrostu właścicieli w społeczeństwie jak u nas – o 2,9 pkt. proc. – nie było w żadnym europejskim kraju – wynika z danych Eurostatu.

Deweloperzy biją ostatnio rekordy sprzedaży i niewykluczone, że 2020 rok pod względem mieszkań oddanych do użytku przebije po raz pierwszy jedno z gierkowskich lat. W ostatniej dekadzie oddano do użytku 1,65 mln nowych mieszkań, z czego 426 tys. w ostatnich dwóch latach, tj. od grudnia 2018 do listopada 2020.

Co więcej, w pandemii stopy procentowe zeszły do minimów i tańsze zrobiły się kredyty, a zarobki nie tylko nie spadły, ale wzrosły. A przecież własne „M” to symbol zamożności, coś co można wyposażyć tak, jak się chce, nie przejmować się, czy wynajmujący akceptuje zwierzęta, dzieci, palenie na balkonie. Własne mieszkanie można wreszcie zostawić dzieciom po śmierci, więc mimo pandemii wielu potraktowało to jako okazję i kupuje mimo wzrostu cen.

 

źródło: https://businessinsider-com-pl.cdn.ampproject.org/c/s/businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wynajem-a-wlasne-mieszkanie-bogaci-wybieraja-wynajem-my-odwrotnie/z6k1310.amp

Zapisz się i bądź na bieżąco

Translate »