Drożejąca żywność, umocnienie złotego i rentowność wynajmu mieszkań

Prezentujemy najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Opłacalność wynajmu mieszkań

W IV kwartale 2020 r. inwestycja mieszkaniowa (nie uwzględniając kosztów transakcyjnych) pozostawała konkurencyjna na tle oprocentowania lokat bankowych, inwestycji w 10-letnie obligacje skarbowe, bądź w nieruchomości komercyjne – wynika z szacunków NBP.

(NBP)
2. Drożejąca żywność

Marzec był kolejnym miesiącem szybkiego wzrostu cen żywności na świecie. Inflacyjna fala w tej ważnej kategorii towarów nie musi jednak mieć silnego przełożenia na Polskę.

()
3. Umocnienie złotego

W mijającym tygodniu złoty kontynuował mozolne odrabianie strat z marca. Umocnieniu złotego sprzyjały m.in. spadająca liczba zidentyfikowanych zakażeń koronawirusem w Polsce oraz mniej gołębie nastawienie Rady Polityki Pieniężnej.

(Bankier.pl)
4. Blizny kryzysowe

MFW twierdzi, że utrata zasobów kapitałowych na skutek pandemii koronawirusa będzie dotkliwa. EBC natomiast wskazuje, że te straty będą w dużej mierze nadrobione przez szybszy postęp technologiczny, wynikający z przyspieszonej cyfryzacji. Zatem trwające obecnie wstrząsy mogą mieć zarówno pozytywne jak też negatywne długookresowe konsekwencje.

(Puls Biznesu)
5. Frankowcy w sądach

W ciągu roku liczba spraw sądowych wytoczonych giełdowym bankom przez frankowców wzrosła o 148 proc., wynika z analizy Bankier.pl. Łączna wartość przedmiotów sporu w ponad 28 tys. pozwów to już 6,1 mld zł.

(Bankier.pl)
6. Wystrzał popytu na kredyty

W marcu 2021 r. o kredyt hipoteczny zawnioskowało ponad 56 tys. osób, informuje Biuro Informacji Kredytowej. To o 19 proc. więcej niż w lutym i aż dwukrotnie więcej niż w pandemicznym „dołku”, który miał miejsce w kwietniu zeszłego roku.

(BIK)
()
7. Stabilizacja marż kredytów hipotecznych

Marże kredytów hipotecznych w pierwszym kwartale 2021 r. ustabilizowały się, wynika z analizy Bankier.pl. Produkty z 10-procentowym wkładem własnym wróciły do oferty kilku banków, a ich marże spadły poniżej rekordu odnotowanego w końcówce roku.

(Bankier.pl)
8. Bezrobocie w Polsce najniższe w UE

W lutym 2021 r. Polska utrzymała status kraju o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej.

()
9. Ceny mieszkań i najmu w UE

Średnio o 30 proc. wzrosły w ciągu ostatnich dziesięciu lat średnie ceny mieszkań i najmu w Polsce – wynika z danych Eurostatu za IV kw. 2020 r. Sytuacja w całej Unii Europejskiej była zgoła odmienna. Mieszkania drożały dwa razy szybciej od najmu.

Źródło: https://www-bankier-pl.cdn.ampproject.org/c/s/www.bankier.pl/amp/wiadomosc/Oplacalnosc-wynajmu-mieszkan-drozejaca-zywnosc-i-umocnienie-zlotego-Wykresy-tygodnia-8089782

Zapisz się i bądź na bieżąco

Translate »